بلاگ

تصميم وتخطيط الخط الانتاج

طراحی و چیدمان خط تولید، جزء مهمی از عملیات کلی کسب و کار است، هر دو به لحاظ حداکثر سازی اثربخشی فرآیند تولید و رفع نیازهای کارکنان است. هدف اصلی چیدمان خط تولید، اطمینان از جریان صحیح کار (Work Flow)، مواد و اطلاعات از طریق یک سیستم است. کلید چیدمان و طراحی خط تولیدِ خوب، ادغام نیازهای افراد (پرسنل و مشتریان)، مواد (خام، نهایی، و در حال فرایند) و ماشین آلات و تجهیزات است، به گونه ای که از آنها یک سیستم کارآمد بسازد.

عوامل تعیین کننده طرح و طراحی

صاحبان کسب و کار ها باید در هنگام ساخت و یا بازسازی یک خط تولید، برای حداکثر کارآیی طرح، چندین عامل عملیاتی را در نظر بگیرند. این معیارها عبارتند از:

1. سهولت گسترش یا تغییر در آینده

امکانات باید به گونه ای طراحی شوند که بتوان به آسانی گسترش یافته یا تنظیم شوند تا با تغییر نیازهای تولید، تغییر کند.

2. جریان حرکت

طراحی خط تولید باید نشان دهنده اهمیت جریان روان کار باشد.

3. دسترسی به مواد

صاحبان کسب و کارها باید اطمینان حاصل کنند که ساختار خط تولید امکان پردازش مواد (محصولات، تجهیزات، ظروف، و غیره) را به شیوه منظم، کارآمد و راحت تر انجام می دهد.

4. نیازهای خروجی

خط تولید باید به گونه ای تنظیم شود که به کسب و کار کمک کند تا نیازهای تولید خود را تامین نماید.

  1. استفاده بهینه از فضا
  2. حمل و نقل و دریافت
  3. سهولت ارتباط و پشتیبانی
  4. تأثیر بر روحیه کارکنان و رضایت شغلی

5. ارزش تبلیغاتی

اگر معمولاً بازدید کننده ها را به شکل مشتریان، فروشندگان، سرمایه گذاران و غیره وارد خط تولید شما می شوند، باید مطمئن شد که چیدمان، به اندازه ی کافی جذاب خواهد بود.

6. ایمنی

طراحی خط تولید باید به طور موثر با توجه به دستورالعمل های مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه ای و سایر محدودیت های قانونی انجام گردد.

 

و در نهایت چیدمان و طراحی خط تولید باید بسیار دقت در نظر گرفته شود چرا که ما نمی خواهیم این تسهیلات را به طور مداوم طراحی کنیم.

ارسال نظر شما